intro

Najkrótsza definicja kobietyDefinicję kobiety próbowali sklecić najróżniejsi faceci: od wielkich filozofów i myślicieli, playboyów (myślących lub nie), przez szaraków cierpiących okresami w trakcie okresowych okresów swoich „drugich połówek”, po moczymordy i wszelkiej maści obszczymurki. Efekty były różne i nie zawsze zadowalające, a niektórzy polegli, nie uzyskując końcowego rezultatu. Rzecz w tym, że definicja powinna być w miarę krótka, a jednocześnie na tyle treściwa, żeby wiadomo było o co (a w tym przypadku o kogo) chodzi. Czyli niedoścignionym wzorem jest definicja książki jako przedmiotu w postaci zszytych lub sklejonych kartek. Choć i ta definicja w dzisiejszych czasach mocno kuleje, gdyż nie obejmuje e-booków i audiobooków. Ale w temacie książek papierowych sprawdza się bardzo dobrze, zwłaszcza, że nie mówi nic na temat treści – a treść, pomimo zadrukowanych stron, nie występuje w każdej książce.

W rezultacie poszukiwań definicji kobiety, powstały elaboraty o objętości równej „W poszukiwaniu straconego czasu” Prousta lub nawet dłuższe. Ich przeczytanie kosztuje, niestety, co najmniej tyle czasu bezpowrotnie straconego, co przeczytanie tej powieści, a biorąc pod uwagę niespieszną narrację Pana Prousta, nawet więcej. Z drugiej strony, kobiety bywają definiowane krótko i jednym słowem, przy czym królują tu słowa zaczynające się na litery: k, d oraz p, ewentualnie c. Dla ułatwienia dodam, że nie chodzi o korbę, derkę, pandę, ani czapkę. O ile docenić należy powściągliwość w długości definicji, to jednak ten ostatni sposób trudno uznać za definicję. Pojedyncze słowa są co najwyżej epitetami, wyrażającymi chwilowy (lub stały) stosunek do kobiet, natomiast nie mają waloru uniwersalnej definicji. A definicja powinna być możliwie jak najbardziej obiektywna, a nie naznaczona nadmiernymi emocjami, które opisowi nadają niepotrzebnego subiektywizmu.

Po paru życiowych doświadczeniach, spotkaniu kilku kobiet i nie-kobiet (z feministycznie nastawioną specjalistką od pseudouprawnienia na czele), udało mi się kobiety opisać, czyli zdefiniować. Moja definicja jest: obiektywna (nie ma nic wspólnego z mizoginizmem), nie naznaczona emocjami, w 100% prawdziwa, sprawdzająca się w odniesieniu do każdego żeńskiego osobnika i nie nazbyt rozwlekła.

Zgodnie z tą definicją, kobieta to:

„Wypełniona hormonami powłoka o kształcie człowieka.”

Nebelwerfer

P.S. Dziękuję wszystkim kobietom za inspirację.
P.P.S. Oczywiście najlepiej na świecie kobiety zdefiniował Chuck Norris. Ale Chuck Norris zdefiniował wszystko. Nawey Chucka Norrisa.

Komentarze

2 komentarze do “Najkrótsza definicja kobiety”
 1. kasta says:

  Z Twojej definicji wynika, że kobieta=mężczyzna….
  Mamy całość …
  ….Gender… pełną gębą.

  1. Edmund says:

   Żródło: Rodz.2, 4 –
   Drugi opis stworzenia człowieka

   Gdy Pan Bóg uczynił ziemię i niebo, 5 nie było jeszcze żadnego krzewu polnego na ziemi, ani żadna trawa polna jeszcze nie wzeszła – bo Pan Bóg nie zsyłał deszczu na ziemię i nie było człowieka, który by uprawiał ziemię 6 i rów kopał w ziemi, aby w ten sposób nawadniać całą powierzchnię gleby – 7 wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą.
   ———————————————————————
   21 Wtedy to Pan sprawił, że mężczyzna pogrążył się w głębokim śnie, i gdy spał wyjął jedno z jego żeber11, a miejsce to zapełnił ciałem. 22 Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę. A gdy ją przyprowadził do mężczyzny, 23 mężczyzna powiedział:
   «Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała!
   Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta»12.
   24 Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem13.
   ——————————————————————-
   Przypis do p.12.
   Hebr. tekst ma grę słów: isz (= mąż) i iszsza (= niewiasta), nie do oddania w dzisiejszym języku polskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *